Jdi na obsah Jdi na menu
 


V městském prostředí je tato technika nejčastěji použita k proskakování zábradlí, což může být i rychlejší alternativa k šplhání nebo vaultu. Franchissement má mnoho využití. Správné provedení tkví především v držení a přesnosti – použité pohyby jsou relativně jednoduché.

Rozběhni se přímo proti překážce. Zaměř se na místo, kterým chceš proskočit. Neuhýbej očima od tohoto místa. Představ si malý terč, do kterého se snažíš kopnout oběma nohama.

Ve větší rychlosti se odraz z jedné nohy (neexistuje žádný „pomalý“ způsob). Nejdůležitější částí techniky je dostat obě nohy skrz. První noha se dostává skrz a druhá se zároveň zvedá ze země. Tento pohyb by ti měl připadat jako výpad, jako když se snažíš něco prokopnout.

Soustřeď se na ono kopnutí a protažení nohou skrz. Drž se rukama shora. Zakloň se, abys proletěl skrz. Čím víc pohybové energie (rychlosti) máš, tím snazší pro tebe bude zaklonit se a protáhnout se překážkou.

Ruce měj skrčené jen tak, aby ti pomohly při pohybu skrz, nenechávej je nějak bránit pohybu. Ještě více prohni záda a ruce použij k ochraně hlavy. Spoléhat se na to, že sklopíš bradu, není efektivní, protože vidíš míň.

Tato technika vyžaduje zdravou míru pružnosti, aby ses mohl řádně prohnout a natáhnout.

Některé varianty franchissement se k tomuto návodu vůbec nevztahují. Občas se může objevit varianta, kdy musíš někudy proskočit, aniž by ses čehokoliv dotknul.

Také by ses měl zaměřit na pohyb po čtyřech, protože i tak můžeš objevit možnosti, jak se můžeš protáhnout úzkým prostorem s grácií a elegancí.