Jdi na obsah Jdi na menu
 


zbrane

Útočná puška AK - 74

útočná puška ak-74

AK-74 byla zavedena do výzbroje v 70. letech. Používá nové střelivo ráže 5,45 mm v reakci na nový standardní náboj NATO v ráži 5,56 mm. Toto střelivo, někdy také nazývané mikrorážové, má výhodu v minimálním zpětném rázu a zdvihu zbraně při střelbě. Účinnost náboje je dána vysokou rychlostí střely, která při zásahu ztrácí stabilitu a působí rozsáhlá zranění. Na původní AKM bylo nutné vyměnit pouze hlaveň a závěr. Na konci hlavně je úsťová brzda. Na pušku lze použít různé zaměřovače, pod hlaveň lze zavěsit 40mm granátomet BG-15. Varianta se sklopnou opěrkou je AKS-74.

ráže5,45x39 mm
délka940 mm
délka se sklopnou opěrkou690 mm
hmotnost3,3 kg
kapacita zásobníku30 nábojů
účinný dostřel400 m
režim střelbyjednotlivé výstřely/dávky


Nůž SOG SEAL 2000


Jedním z testů bylo například vystřílení celého zásobníku z pistole proti ostří tohoto nože. Na ostří nože zůstala jen malá vrstva olova, ale ostří zůstalo nepoškozeno.

Po vykonání nejrozsáhlejších testů a vyhodnocovacích programů, které kdy byly podniknuty, a které zkoušely nože od mnoha amerických výrobců nožů, SOG SEAL triumfoval. NAVY SEAL jsou jednou z nejspecializovanějších vojenských jednotek na světě. SEALs musí podstoupit jeden z nejtvrdších tréningových programů navržených k výchově dokonalých bojovníků.

Nůž se musel podrobit následujícím testům:

- ostrost
- výdrž ostří
- odolnost proti plameni z benzinu a acetylenu
- sekání
- tlučení kladivem
- páčení
- test průraznosti
- řezání šesti různých lan a provazů
- vyhodnocení zvuku a odrazivosti
- intenzivní soutěž v poli

Na konec byl nůž ponořen na 2 týdny do slané vody a jako ve výše uvedených testech, uspěl na výbornou.

SOG SEAL 2000 má 17,78 cm dlouhou čepel ve tvaru BOWIE z nerez ocele AUS 6 (dříve se nůž vyráběl z ocele 440A), která je vyráběna v Japonsku (SEKI) . Čepel je práškově pokryta speciální vrstvou, která ji chrání proti korozi. Tato ochrana čepele je zvláště nutná u jednotek, které operují na moři a v tropických oblastech. Čepel má dvě ostří, jedno klasické, které přechází v poslední třetině v zuby. Čepel dále pokračuje v trn, který je obklopen rukojetí, která je vyrobena ze ZYTELU. ZYTEL je speciální pryskyřice vyvinutá firmou DuPont. Tato zytelová rukojeť se vyznačuje velkou pevností (obsahuje skelná vlákna). Rukojeť je po stranách zdrsněna rybinou a na konci je otvor vhodný pro provlečení šňůry. Nůž se velmi dobře ovládá jak v rukavicích tak bez nich.

Taktická pochva pro tento nůž je z plastu KYDEX, který je naprosto imunní vůči plísním a jiným nežádoucím vlivům okolního prostředí. Samozřejmostí je možnost pochvy upnout k opasku nebo k výstroji různým způsobem. Novinkou je nově zaváděná pochva s označením GROOVE, která se od té klasické liší v tom, že na kraji této pochvy je výřez pro ostří, které slouží například k přeříznutí lana, bez nutnosti vytahovat nůž z pochvy. Při různých cvičeních se totiž stávalo, že si vojáci při manipulaci s noži propíchli své gumové čluny.

Kydexová pochva GROOVE

Závěrem bych chtěl říct, že tento nůž používám déle jak rok a nemám k němu žádnou výhradu a mohu ho vřele doporučit každému kdo hledá kvalitní vojenský nůž.

Technická data:

- Délka čepele 17,78 cm
- Celková délka 31,15 cm
- Váha 352,8 g
- Střenka ZYTEL
- Pochva KYDEX
- Ocel AUS 6 (56-57HRc)


L-sportovní zbraň


pistole L

Popis:

Plnohodnotná sportovní zbraň vyrobena pro IPSC Production resp. Standard Class a pro IDPA. Vlastnosti: dlouhý závěr, double action systém, zvýšená bezpečnost, reverzibilní (stejnou pistoli může držet jak pravák, tak levák) záchyt zásobníku, standardní kohout, plně stavitelná miřidla Supersight a 2 standardní zásobníky.

Parametry:

Celková délka:220 mm
Délka hlavně:121 mm
Hmotnost:1180 g
Systém:D.A.

Ráže a ceny:

Ráže:Kapacita zásobníku:Objednací číslo:Cena:
9x1915

40 S&W12

38 SA17

10 mm auto11

45 ACP10


Útočná puška AKM

útočná puška akms

Modernizovaná verze AK-47. Odlišuje se vylehčeným pouzdrem závěru a použitím technologie výlisků a svařování, což vedlo ke zlevnění výroby. Zbraň je vybavena zpomalovačem kadence. Chránítko ústí působí současně jako jednoduchý kompenzátor zdvihu při střelbě dávkou. Pušku lze osadit denním i nočním zaměřovačem. Vylepšením prošlo i bicí ústrojí, které zabraňuje dopadu kladívka na úderník před úplným uzamčením závěru. Nový bodák v kombinaci s pochvou umožňuje stříhání drátů. Verze se sklopnou opěrkou se nazývá AKMS.

ráže7,62x39 mm
délka876 mm
délka se sklopnou opěrkou640 mm
hmotnost3,1 kg
kapacita zásobníku30 nábojů
účinný dostřel400 m
režim střelbyjednotlivé výstřely/dávky


M1918 BAR Browning Automatic Rifle ráže .30-06

1918a2.jpg (11476 bytes)

John Browning navrhl BAR aby poskytl automatickou pušku v První světové válce. M1918 se dostala do služby až ke konci I. svět. války. M1918A2 přijala americká armáda v roce 1940 a značeného nasazení se tato zbraň dočkala v průběhu druhé světové války a v Korei. BAR používaly munici ráže 30.-06 ve dvacetiranných zásobnících. Zbraň dosahovala rychlosti střelby 550 ran za minutu a ukázala se jako velmi spolehlivá v nepříznivých bojových podmínkách.

  • M1918 (r.1917) měla přepínání mezi poloautomatikou a automatickým módem. Neměla ramenní opěrku ani dvounohý stojánek, které jsou charakteristické pro pozdější modely. M1918 měla kovová mířidla s pevnou muškou a hledím ve tvaru štěrbiny.
  • M1918A1 (r.1937) byla taktéž přepínatelná mezi poloautomatikou a automatikou. Měla ramenní plátovou opěrku připevněnou k pažbě a dvoujnohý stojánek s bodci. M1918A1 měla také kovová mířidla podobně jako M1918.
  • M1918A2 (r.1940) byla plně automatická, ale měla volitelné přepínání rychlosti střelby na Slow (300-450 ran za min.) a Fast (500-650 ran za min.) M1918A2 byla původně nasazena s odpínatelným torzem pažby ve tvaru hrotu, který se zasouval do dřevěné pažby. Měla též kratší plátovou ramenní opěrku a dvounohý stojánek protiskluzového typu. Pozdější modifikace byly vybaveny plastovou pažbou a pomocnou ručkou pro přenášení. M1918A2 měla kovová mířidla s pevnou muškou a nasatvitelným štěrbinovým hledím pro snos větrem.

M1928A1samopal ráže .45cal
M1/M1A1 samopal ráže .45cal

m1a1thom.gif (17296 bytes)

M1928A1 "Tommy Gun" byl samopal pracující na bázi zpětného rázu určený obrněným a průzkumným jednotkám. Měl volitelné přepínání mezi poloautomatikou a plně automatickým módem. Používal munici ráže .45 v dvaceti nebo třicetiranných zásobnících nebo padesátiranný bubnový zásobník. Rychlost střelby se pohybovala mezi 600 a 725 ranami za minutu. Zbraň měla odepínací pažbu, většina měla horizontálně umístěnou ručku na předpažbí, ale některé měly vertikální ručku. M1928A1 byl relativně těžký a náročný na výrobu, materiály i nástroje.

M1/M1A1 Thomson byl samopal pracující na bázi zpětného rázu, používal střelivo ráže .45 ve dvaceti a třicetiranných zásobnících a kadence u něj byla 700 ran za minutu. Zbraň byla velice spolehlivá a fungovala, i když podobné zbraně trpěly poruchami v důsledku těžkých bojových podmínek.

  • M1 Thompson byl modifikovaný M1928A1 pro jednodušší výrobu. M1 měl napevno připojenou pažbu, a zpětným odskokem natahovaný úderník podobně jako M1928A1. M1 nemohl používat bubnový zásobník jako M1928A1. Hledí mířidel bylo provedeno jako jednoduchá pevná štěrbina.
  • M1A1 se lišil oproti M1 je pouze v tom, že úderník byl připevněn na čelo závěru.

M1 Garand .30-06cal poloautomatická puška
M1 Garand

Puška M1 byla navržena Johnem C. Garandem a v letech 1936-1957 složila jako standardní puška americké armády než byla nahrazena lehčí puškou m14. M1 byla jednou z prvních poloautomatických pušek použitých v boji. Nabízela velké zlepšení palebného efektu než m1903, kterou nahradila. Byla to pevná, spolehlivá zbraň, umožňující různé použití na bitevním poli. Nabíjela se náboji ráže .30-06 na pásku po osmi kusech.

Ostřelovací (sniperské) verze Garandu byly označovány jako M1C a M1D. Tyto dva modely se lišily pouze typem dalekohledu. M1C byla vybavena dalekohledem M81 2.5X zatímco M1D byla vybavena dalekohledem M82 2.5X. Oba modely se používaly jako ostřelovací pušky v průběhu Druhé světové války a v Koreii a v prvních letech války ve Vietnamu. Ačkoly již byla shledána zastaralou, sloužila M1D v armádě US jako ostřelovací puška do poloviny šedesátých let. Obě verze používaly střelivo ráže .30-06 nabíjené ručně nebo pomocí osmiranných pásků.

M1C a M1D - ostřelovací pušky