Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odraz z obou nohou (two foot)

Odraz z jedné nohy, z kroku (split foot)

Technika saut de chat imituje zvířecí pohyb vpřed (opice, kočka). Cílem je, jako u jiných vaultů, přeskočit překážku, tentokrát jsou ovšem nohy umístěné mezi rukama, nikoliv na straně. Tento pohyb je velmi efektivní, protože se ničím nezdržuješ. Saut de chat má dvě základní podoby, které jsou pojmenovány anglicky jako monkey a kong. Monkey je častěji použit k výskoku a přeskočení překážky, kong slouží ke skoku a překonání dlouhých překážek. Jsou možné také dvě polohy odrazu – two foot a split foot. Odraz two foot (z obou nohou) je vhodnější pro výskok do výšky, protože se odrazíš silněji, split foot je naopak vhodnější v rychlém běhu a skoku vpřed.

Při monkey neboli variantě výskoku vzhůru, doběhni relativně blízko k překážce a natáhni ruce, aby ses chytil překážky.

Vyskoč a přitáhni kolena k tělu. Ve stejném momentu zatlač rukama dolů, abys získal co největší výšku a prostor, kterým protáhneš nohy. Ujisti se, že než se pustíš překážky, tvoje nohy jsou nad ní, aby ses nezachytil špičkami. Tento druh pohybu můžeš také využít při lezení na překážku.

Dokonči pohyb protažením nohou na druhou stranu překážky. Ruce natáhni před sebe, neustále sleduj dopadovou plochu, pokrč kolena a dopadni na špičky nohou.

Kong neboli dopředná varianta techniky saut de chat zahrnuje stejné metody. Rozdíl je v RYCHLOSTI!. Už před samotnou technikou je třeba se dostatečně rozběhnout, takže můžeš doskočit dál (tzv. dive – odraz, chvíle letu a teprve poté zachycení se překážky rukama) a překonat tak větší plochu. Použití split foot odrazu ti pomůže v udržení rychlosti.

Namiř ruce na vzdálenější stranu překážky. Nohy pokrč stejně, jako u monkey. Je důležité protáhnout nohy skrz a zvednout hlavu, aby ses mohl na konci vrátit do obvyklé pozice ve stoje.

V závislosti na rychlosti a pohybové energii možná využiješ parakotoul po dopadu. Složitější kombinace budou možná vyžadovat i dopad pouze do stoje.